حیدری: كاري كردند كه ورزشي‌ها را به سياست راه ندهند – افزایش لایک اینستا

روزنامه قانون: امروزه بسیاری از هواداران فوتبال، پژمان‌جمشیدی را نه با بازی‌هایش در پرسپولیس و نه تیم‌ملی بلکه با حضورش در سینما و سریال‌هایی می‌شناسند که یکی پس از دیگری بازی می‌کند
فیلم «من یک ایرانی‌ام»، دو سال پیش ضبط شده و درباره کشتی است. بخشی از فیلم در ایران و بخش دیگری از آن در اوکراین فیلمبرداری شد. این فیلم داستان تجلی یک قطعه از شاهنامه در یک کشتی‌گیر است. سپس داستان‌هایی برای این کشتی‌گیر رخ می‌دهد. بحث‌های ملی و بحث‌های الگوسازی را در این فیلم مدنظر قرار داده‌ایم. فیلم یک‌سری قهرمان واقعی دارد و تلاش کردیم فیلم خوبی باشد.

شما برخلاف بسیاری از همدوره‌ای‌های خود تصمیم گرفتید در کشتی بمانید و هیچ‌گاه به سمت سیاست نرفتید؛ این در حالی‌است که برخی پیشکسوتان کشتی مثل علیرضا دبیر یا عباس جدیدی در شورای شهر تهران حاضر شدند و تجربه موفقی نیز کسب نکردند.

شایعات حاکی از آن است که شما با این فیلم وارد عرصه هنر شده‌اید. آیا این کار را ادامه خواهید داد؟

راستش را بخواهید من این فیلم را نیز نمی‌خواستم بازی کنم اما منتظرم این اثر اکران بشود؛ بعد از آن درباره آینده تصمیم می‌گیرم. گاهی اوقات تصمیمات زندگی دست خودمان نیست و اتفاقاتی رخ می‌دهد که زندگی‌مان را به سمت دیگری هدایت می‌کند.

من خیلی تعصبی روی ادامه دادن یا ندادن این کار ندارم. دوست دارم بزرگان درباره ادامه دادن یا ندادن من پاسخ بدهند. ممکن است همین فیلم برای من یادگاری بماند یا این حرفه را ادامه بدهم.

حیدری در نخستین تجربه سینمایی‌اش که در سرمای 15- درجه سانتیگراد اوکراین فیلمبرداری شد، نقش یک کشتی‌گیر را ایفا کرده است.

هرچند که پیش از جمشیدی برخی ورزشکاران مثل نیکبخت واحدی و قبل از او نیز علی پروین، حمیدرضا استیلی و حتی احمدرضا عابدزاده در فیلم‌های سینمایی بازی کرده‌اند اما هیچ‌کدام تجربه موفقی را مثل پژمان جمشیدی نداشتند. آخرین ورزشکاری که تصمیم گرفته حضور در یک فیلم را تجربه کند، علیرضا حیدری است. قهرمان پیشین کشتی در فیلمی به نام «من یک ایرانی‌ام» حضور پیدا کرده است؛ فیلمی که انتشار تصاویرش در فضای مجازی این شایبه را به وجود آورده که حیدری پس از درخشش در کشتی آزاد، سراغ حضور سینما رفته و بعید نیست این راه را ادامه بدهد.

شما در نقش خودتان بازی کرده‌اید؟

کمی از داستان این فیلم بگویید، چه شد که راغب شدید در آن بازی کنید؟

حقیقتش را بخواهید من پیش از این علاقه‌ای به حضور در سیاست نداشتم اما با کارهایی که کردند و جوی که درست شده است، حتی اگر بخواهم وارد سیاست بشوم راهم نمی‌دهند. من خیلی علاقه‌ای به حضور در دنیای سیاست ندارم اما باید بگویم که شرایطی فراهم شده که بعید می‌دانم به ورزشی‌ها اجازه حضور در سیاست داده شود.

اوضاع لیگ کشتی نیز به شدت نامنظم است. برخی تیم‌ها نام‌نویسی کردند و پس از اینکه نام‌شان مطرح شد، کناره‌گیری کردند. همین موضوع سبب شد تا تبلیغ مجانی برای آن‌ها صورت بگیرد و انتقاد کارشناسان را در پی داشته باشد.

این موضوع سبب جهش بزرگی در کشتی ایران خواهد شد و نباید فراموش کرد که کشتی ایران بایدبرای پیشرفت روی حضور این کشتی‌گیران حساب باز کند.

این موضوع در کنار بی‌نظمی‌های لیگ برتر کشتی و غیبت برخی تیم‌ها در مسابقات و حضور برخی ورزشکاران در پست‌های سیاسی سبب شد تا با علیرضا حیدری تماس بگیریم و گفت‌وگویی با او انجام بدهیم که در ادامه آن را پی می‌گیریم.

روزنامه قانون: امروزه بسیاری از هواداران فوتبال، پژمان‌جمشیدی را نه با بازی‌هایش در پرسپولیس و نه تیم‌ملی بلکه با حضورش در سینما و سریال‌هایی می‌شناسند که یکی پس از دیگری بازی می‌کند. او پس از دوران بازیکنی‌اش ترجیح داد علاوه بر حضور در فوتبال، تجربه حضور در فیلم‌های سینمایی را نیز کسب کند و همین موضوع سبب شد تا نامش دوباره بر سر زبان‌ها بیفتد. همین موضوع سبب شده تا برخی ورزشکاران سراغ حضور در عرصه‌های فرهنگی و هنری بروند.
اسم من در فیلم علیرضا نیست ولی درآن کشتی‌گیر هستم. این فیلم بخشی از ماجرای سیاوش و فریدون است و امیدواریم ثمره خوبی نیز داشته باشد.

بازیگر؟ من فقط یک فیلم بازی کرده‌ام و نمی‌توانم بگویم بازیگر شده‌ام.

بنابراین شما تصمیم ندارید مثل پژمان جمشیدی به صورت ناگهانی وارد حرفه هنرپیشگی بشوید.

نمی‌دانم چه بگویم، به نظرم تیمی که در مسابقات حاضر می‌شود باید با کشتی‌گیران قرارداد بلند مدت ببندند تا بتوانند برای آینده برنامه‌ریزی کنند. اگر تیمی به مسابقات می‌آید و می‌رود به دلیل آن است که احساس می‌کنند در آینده چیزی نصیب‌شان نخواهد شد اما اگر قرارداد بلند مدت ببندند، می‌توانند روی فروش آن کشتی‌گیرها نیز حساب کنند و از این راه کسب درآمدی داشته باشند. در حال حاضر شرایط به شکلی است که برخی اسپانسرها فقط باید به فکر تبلیغات برای خود باشند و برای آینده‌شان هیچ برنامه‌ای نداشته باشند. آن‌ها می‌آیند و نام‌شان را مطرح می‌کنند؛ بنابراین چیزی وجود ندارد که در آینده بتوانند به آن برسند. یک حامی مالی فقط به دنبال مطرح شدن است و وقتی نامش مطرح می‌شود، انگیزه‌ای ندارد که ادامه بدهد و همین موضوع سبب می‌شود تا قید ادامه حضور در لیگ را بزند.

جردن باروز از کشتی‌گیران مطرح آمریکایی بود که در روزهای گذشته مذاکراتی را با باشگاه بیمه‌رازی انجام داد اما به توافق مالی نرسید. حضور کشتی‌گیران مطرح خارجی را در لیگ برتر چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حضور شما در یک فیلم سینمایی خبرساز شده است. به نظر می‌رسد شما نیز به جمع بازیگران پیوسته‌اید.

بدون شک حضورشان مفید است. بسیاری از کشتی‌گیران ما فقط در قالب تیم‌ملی در برابر این نوابغ به میدان می‌روند اما حضور آن‌ها در لیگ سبب می‌شود تا کشتی‌گیران درجه دو و سه نیز در مقابل آن‌ها روی تشک بروند و تجربه اندوزی کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *