زندگی به سوريه برمی گردد – افزایش لایک اینستا

روزنامه اعتماد نوشت: زمانی که در سال ٢٠١٤، شهرموصل در عراق به دست تروریست‌های داعش سقوط کرد و آنها توانستند دولت خود خوانده اسلامی را در عراق و سوریه بنا کنند، این اتفاق خبر از موجودیتی جدید می‌داد که اگر جلوی آن گرفته نمی‌شد می‌توانست عواقبی را در پی داشته باشد که هیچگاه پایانی برای آن تصور نمی‌شد
مرز میان دو نیرو

همین موضوع اکنون باعث پیچیدگی اوضاع در سوریه شده است.

تصاویر میدانی از منطقه البوکمال نشان می‌دهد که در این نبرد، نیروهای حزب‌الله لبنان به همراه نیروهای ایرانی نقش بسیار عمده‌ای داشته‌اند. تصاویری که حزب‌الله لبنان در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده، نشان می‌دهد که طی دو روز گذشته منطقه البوکمال به‌شدت مورد هدف گلوله خمپاره‌های نیروهای حزب‌الله قرار گرفت و این نیروها نقش بسیار مهمی را در حمله به این منطقه ایفا کردند تا تروریست‌ها را از منطقه به طور کامل خارج کنند. در حال حاضر می‌توان گفت که داعش دیگر حضور جدی در سوریه ندارد، بلکه نیروهای باقی مانده این گروه تروریستی سعی کرده‌اند خود را در صحراهای سوریه و روستاهای کوچک این منطقه پراکنده کنند تا شاید حاشیه‌ای امن برای خود پیدا کنند و از دست نیروهای دولتی و دیگر نیروهای درگیر در جنگ با داعش دور بمانند.

نیروهای ایران و حزب‌الله که به همراه ارتش سوریه در این منطقه حضور دارند در فاصله‌ای بسیار نزدیک با نیروهای تحت حمایت امریکا و حتی نیروهای ویژه امریکایی قرار گرفته‌اند که این موضوع می‌تواند شرایط منطقه را بسیار خطرناک‌تر از گذشته کند. در حال حاضر امریکا هیچ سیاست روشنی پس از پایان داعش در سوریه ندارد؛ زیرا بهانه اصلی حمایت امریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه مبارزه با تروریسم و داعش بود نه مقابله با دولت سوریه؛ از همین رو نبودن استراتژی مشخص شرایط را به‌شدت غیر قابل پیش‌بینی کرده است.

بشار اسد رییس‌جمهوری سوریه در نشستی که با علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری طی هفته گذشته داشت، در خصوص ادامه جنگ و در راستای مقابله با تقسیم سوریه و همچنین آرمان‌های کردی برای استقلال در شمال سوریه تاکید کرد که دولت او قصد دارد تا کنترل تمام سوریه را به دست آورد. اسد در سخنان خود عنوان کرد که پیروزی‌های دولت سوریه تمام برنامه‌های کشورهای حامی گروه‌های تروریستی برای تقسیم سوریه را از بین برده است.

با این حال چهار مقام امریکایی روز پنجشنبه عنوان کردند که ایالات متحده و روسیه به یک توافق در خصوص جنگ سوریه پس از از بین بردن داعش نزدیک می‌شوند و این امیدواری وجود داشت که این موضوع تبدیل به اصلی‌ترین سوژه دیدار پوتین و ترامپ در حاشیه اجلاس اپک در ویتنام شود. اما این قرار ملاقات که بسیاری منتظر آن در روز جمعه بودند لغو شد و حتی یکی از دلایل لغو این دیدار را هم می‌توان به نتیجه نرسیدن دو طرف بر سر موضوع سوریه دانست. مقام‌های آگاه به واشنگتن پست گفتند هیچ تمایلی از سوی امریکا برای برگزاری دیدار دوجانبه میان دو رهبر وجود ندارد چرا که هیچ توافقی وجود ندارد که دو طرف بتوانند در خصوص آن صحبت کنند.
دو نیرو روبه‌روی هم

اکنون با سقوط داعش در سوریه، یکی از مهم‌ترین دلایل مبارزه مشترک نیروهای ارتش سوریه و معارضه این کشور از بین رفته است. حالا در شرق سوریه دو نیرو روبه‌روی یکدیگر قرار گرفتند. ارتش سوریه به همراه نیروهای تحت حمایت ایران و روسیه که اکنون منطقه دیرالزور تا مرز عراق را در اختیار گرفتند از یک طرف و در طرفی دیگر نیروهای دموکراتیک سوریه تحت حمایت ایالات متحده منطقه رقه و بخش بزرگی از شمال شرق سوریه تحت کنترل دارد.
با این حال علی‌اکبر ولایتی هفته پیش تاکید کرد که حضور ایالات متحده در سوریه جهت تقسیم این کشور است. وی تصریح کرد که آنها در عراق موفق نبودند و موفق نخواهند شد و در سوریه نیز اینچنین است. از همین رو نیروهای دولت سوریه و متحدان آن به شرق فرات می‌روند و رقه را آزاد خواهند کرد.

اما اتفاقی که در واقعیت در زمین رخ داده این است که واشنگتن به‌شدت از نفوذ روز افزود ایران در منطقه و تلاش برای ایجاد یک کریدور میان عراق سوریه و لبنان حیرت زده است. امریکا هفته‌ها اعلام کرد که اجازه نخواهد داد منطقه البوکمال در اختیار ارتش قرار گیرد و اعلام کرد که نیروهای ائتلاف با حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه به این منطقه وارد می‌شوند اما اکنون پس از تسلط کامل ارتش سوریه بر این منطقه ائتلاف ایالات متحده چه اقدامی را انجام خواهد داد.

طبق آخرین گزارش‌های میدانی از صحنه نبرد سوریه، ارتش این کشور با کمک نیروهای تحت حمایت ایران و روسیه توانست منطقه البوکمال که استراتژیک‌ترین نقطه سوریه در مرز با عراق به شمار می‌آید را باز پس بگیرد و آخرین شهر تحت کنترل داعش در اختیار نیروهای دولت سوریه قرار گیرد.

به نوشته واشنگتن‌پست سوال اصلی اینجاست که آیا ایالات متحده حاضر است از نیروهای دموکراتیک سوریه در برابر نیروهای ارتش سوریه و نیروهای مورد حمایت ایران و سوریه حمایت و با آنها مقابله کند. در حال حاضر کردهای سوریه به‌شدت به امریکا چشم دوخته‌اند تا از آنها در برابر دستاوردهایی که طی یک سال گذشته به دست آورده‌اند حمایت کند. با این حال امریکایی‌ها تاکنون موضع مشخصی در قبال این موضوع و پس از شکست داعش در سوریه نگرفته‌اند. آنها طبق اظهارات عمومی که داشته‌اند عنوان کردند که به آموزش و تجهیز متحدان‌مان ادامه خواهیم داد اما قدم بعدی خود را اکنون مشخص نکرده‌اند.

شرایط میدانی پس از پیروزی در البوکمال نشان می‌دهد نیروهای باقی مانده از داعش کاملا پراکنده در صحراهای سوریه و عراق شده‌اند و اکنون فرات تبدیل به خطی مرزی میان نیروهای دولتی سوریه و نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه شده است. نیروهای دولتی و متحدان آنها از جمله نیروهای تحت حمایت ایران و حزب‌الله لبنان کنترل بخش غربی دیرالزور تا جنوب شرق سوریه را در اختیاردارند. آنها اکنون مناطق بزرگ و استراتژیکی را در اختیار دارند و چند چاه کوچک نفتی را نیز تحت کنترل دارند. نیروهای تحت حمایت امریکا که منطقه شرقی دیرالزور را در اختیار دارند به نیروهای ارتش سوریه توصیه کرده‌اند که وارد این منطقه نشوند. آنها اکنون دو میدان نفتی بزرگ سوریه و تقریبا یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های گازی که هم مرز با عراق قرار دارد را در اختیار دارند.

در تحولی همزمان برخی نظامیان ارتش عراق تصاویری را منتشر کردند که نشان می‌داد آنها وارد خاک سوریه شدند. در این عملیات نیروهای ارتش عراق به همراه نیروهای حشد الشعبی به منطقه القائم رسیدند و نیروهای داعش را از این منطقه خارج کردند، سپس به دنبال آنها تا مرز سوریه رفته و حتی با عبور از مرزهای سوریه از منطقه حویجات باغوز نیز گذشتند و خود را به نیروهای ارتش سوریه رساندند تا مهم‌ترین منطقه مرزی میان عراق و سوریه از دست داعش خارج شود. منطقه قائم و البوکمال دارای راه‌های کلیدی مرزی میان عراق و سوریه هستند که این راه‌ها به پایتخت‌های عراق و سوریه منتهی می‌شود.

گفتنی است در طول یک سال گذشته نیروهای دموکراتیک سوریه شهرهایی را در شمال سوریه تحت کنترل گرفته‌اند که اکثریت آنها را اعراب تشکیل می‌دهند و روز به روز مناطق تحت کنترل خود را نیز گسترش می‌دهند. گزارش‌ها حاکی از آن است که آنها اکنون حدود ٢٥ درصد از خاک سوریه را در اختیار دارند.

اکنون بیش از سه سال از آن دوران می‌گذرد و با نگاه به نقشه‌های میدانی جنگ عراق و سوریه چندان اثری از داعش باقی نمانده است. روز پنجشنبه نیز آخرین شهری که تحت اختیار داعش در سوریه قرار داشت به کنترل نیروهای ارتش سوریه در آمد تا بتوان گفت پایان داعش در سوریه به وقوع پیوسته است.

اما نکته جالب توجه در این اتفاق اینجاست که امریکا هیچگاه علاقه‌مند نبود که نیروهای حشدالشعبی و ارتش سوریه به یکدیگر برسند و روی این موضوع با حساسیت برخورد می‌کرد اما اکنون این اتفاق رخ داده است و عملا نیز هیچ کس هم نتوانست جلوی این اتفاق را بگیرد. زیرا حشدالشعبی نقش یک پشتیبان را برای ارتش سوریه ایفا کرد که عملا اجازه نداد نیروهای فراری داعش بتوانند به راحتی از سوریه خارج و وارد خاک عراق شوند و این موضوع بهانه‌ای برای همکاری دو طرف شد.


روزنامه اعتماد نوشت: زمانی که در سال ٢٠١٤، شهرموصل در عراق به دست تروریست‌های داعش سقوط کرد و آنها توانستند دولت خود خوانده اسلامی را در عراق و سوریه بنا کنند، این اتفاق خبر از موجودیتی جدید می‌داد که اگر جلوی آن گرفته نمی‌شد می‌توانست عواقبی را در پی داشته باشد که هیچگاه پایانی برای آن تصور نمی‌شد.

هفته گذشته نیز علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در بیروت اعلام کرد که ارتش سوریه و نیروهای متحد آن به زودی به سمت رقه پایتخت سابق داعش که در ماه اکتبر توسط نیروهای دموکراتیک سوریه پاکسازی شد، حرکت خواهند کرد. اگر این اتفاق رخ دهد می‌توان منتظر یک درگیری جدی میان دو نیروی منسجم در خاک سوریه بود. نیروهای دموکراتیک سوریه که اکثر آنها را کردهای این کشور تشکیل می‌دهند اکنون بزرگ‌ترین میادین نفتی این منطقه را در اختیار دارند، مناطقی که تحت کنترل قرار گرفتن آن توسط دولت این کشور نیز حیاتی به نظر می‌رسد و به راحتی قصد ندارد تا مهم‌ترین منابع نفتی خود را در اختیار کردها قرار دهد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *