گوشزد آمانو به نیکی هیلی درمورد ایران – افزایش لایک اینستا

خبرگزاری فارس: «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه بار دیگر گفت بازرسان این نهاد تاکنون از دسترسی‌های کافی برای راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران برخوردار بوده‌اند
امضاکنندگان این نامه، با بیان اینکه «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا قول داده بود برجام امکان بازرسی از «تمام اماکن مشکوک» را فراهم کند، نوشته‌اند که آژانس باید بتواند از اماکن نظامی ایران بارسی کند.

به گفته آژانس آمانو در سفر اخیرش به تهران، بر لزوم ادامه اجرای کامل توافق هسته‌ای تأکید کرده است.

مدیر کل آژانس به هیلی در مورد «فعالیت‌های قدرتمند و موثر پادمانی» این نهاد در ایران توضیح داده است.

خبرگزاری فارس: «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه بار دیگر گفت بازرسان این نهاد تاکنون از دسترسی‌های کافی برای راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران برخوردار بوده‌اند.
گروهی از سناتورهای آمریکایی هفته گذشته در نامه‌ای به هیلی فهرستی از درخواست‌هایشان در مورد ایران را مطرح کرده و از او خواستند این خواسته‌ها را به آمانو منتقل کند.

بر اساس این بیانیه، آمانو برجام را «دستاوردی چشم‌گیر» در جهت راستی‌آزمایی هسته‌ای توصیف و تائید کرده است که «تعهدات مرتبط با هسته‌ای ایران ذیل این توافق، در حال اجرا هستند.»

بر اساس بند T از ضمیمه نخست برنامه جامع اقدام مشترک، ایران از طراحی، ساخت، خرید یا استفاده از برخی از اقلام با کاربری دوگانه مانند دوربین‌های سرعت بالا یا چاشنی‌های انفجاری و همچنین مدل‌های رایانه‌ای ادوات انفجار اتمی منع شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای که پس از دیدار آمانو با «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل صادر کرد، گفت: «آن‌ها در مورد راستی‌آزمایی و نظارت آژانس بر اجرای تعهدات مرتبط با هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت‌وگو کرده‌اند.»

گروه‌های نزدیک به اسرائیل از جمله موسسه علوم و امنیت بین‌الملل و بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها با بیان این ادعا که برجام در مورد ساز و کار راستی‌آزمایی این بند سکوت کرده، می‌گویند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید برای اطمینان از پایبندی ایران به این محدودیت‌ها، بتواند خارج از ساز و کار ۲۴ روزه بازرسی‌ها از اماکن مشکوک، به صورت روتین به مراکز غیرهسته‌ای از جمله سایت‌های نظامی ایران دسترسی داشته باشد.

بیانیه آژانس می‌افزاید: «ایران اکنون تحت قدرتمندترین نظام راستی‌آزمایی هسته‌ای در جهان است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون به تمام اماکنی که نیاز به بازدید از آن‌ها داشته، دسترسی داشته است. بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اجرای بی‌طرفانه و دقیق کارشان ادامه خواهند داد.»

این در حالی است که محدودیت‌های عنوان‌شده در این بند اساسا خارج از حیطه اختیارات و تخصص آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و برجام نیز مسئولیت راستی‌آزمایی این بند را به این نهاد نسپرده است.

در نامه ۱۴ سناتور آمریکایی به هیلی، از او خواسته شده مواردی نظیر «ارتقا راستی‌آزمایی و نظارت بر استخراج اورانیوم»، «گزارش‌دهی بهتر در مورد فعالیت‌های فرآوری اورانیوم» و «اطلاعات دقیق‌تر در مورد فعالیت‌های غنی‌سازی ایران» را با آمانو در میان بگذارد. در این نامه همچنین به «ابهامات» در مورد نحوه راستی‌آزمایی اجرای بند T ضمیمه نخست توافق هسته‌ای اشاره شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *