پيگيري سرقت از حوزه موسيقي – افزایش لایک اینستا

روزنامه اعتماد: خانواده خرم طی روزهای گذشته نامه‌ای را در واکنش به سرقت آثار زنده‌یاد همایون خرم منتشر کردند که دفتر موسیقی قول پیگیری این مساله را به آنها داده است
فرزند زنده‌یاد همایون خرم در مورد سازمان‌ها و نهادهای رسمی که از هیچ هنرمندی برای استفاده یا سوءاستفاده از اثرش اجازه نمی‌گیرند نیز گفت: متاسفانه در جاهایی که مجوز وزارت ارشاد برای انتشار آلبوم و موسیقی یا انتشار آن نیاز ندارند هر کسی هر کاری دلش بخواهد انجام می‌دهد و به کسی نیز پاسخگو نیست. برای مثال صداوسیما هر کاری دلش بخواهد با آثار آهنگسازان و موزیسین‌ها می‌کند و این واقعا جای تاسف دارد.

وی در ادامه افزود: نامه‌ای که من منتشر کردم، برای مدیرکل دفتر موسیقی بسیار جدی بوده و آنطور که خودشان توضیح دادند این موضوع جزو دغدغه‌های آنها نیز محسوب می‌شود تا بطور جدی با متخلفان این عرصه برخورد کنند. آقای طالبی حتی از ما لیست افرادی را درخواست کرد که آثار پدرم را بدون اجازه ضبط کرده‌اند که البته من لیستی را به ایشان ندادم و ما بیشتر به دنبال این هستیم تا از این به بعد شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

فرزند زنده‌یاد همایون خرم درباره ضرورت دریافت اجازه صاحبان آثار برای برگزاری در کنسرت نیز گفت: در زمینه برگزاری کنسرت نیز قانونا باز هم دریافت رضایت صاحبان آثار الزامی‌است و اگر کسی اثری را بدون رضایت صاحبان اثر در کنسرتش اجرا کند و شکایتی از او در این رابطه صورت بگیرد قطعا محکوم خواهد بود.

رضا خرم (فرزند زنده‌یاد همایون خرم آهنگساز و خالق «تو‌ای پری کجایی») در این باره گفت: آنقدر حجم آثاری که از پدرم به نازل‌ترین و بدترین شکل ممکن و بدون اجازه از صاحبان قانونی آثار اجرا شده، زیاد است که ما مجبور به انتشار نامه‌ای در این خصوص شدیم. به دنبال انتشار این نامه؛ آقای فرزاد طالبی (مدیرکل دفتر موسیقی) با ما تماس گرفت و گفت: «اگر تعدی به آثار هر کسی در حوزه موسیقی صورت بگیرد به‌طور جدی پیگیری خواهند کرد؛ در واقع جلوی فعالیت‌های‌ کسانی که آثاری را بطور غیرقانونی منتشر کرده‌اند، خواهیم گرفت و اجازه کنسرت به آنها نخواهیم داد و هر آنچه از دستمان بربیاید برای جا انداختن این فرهنگ که هر اثر فرهنگی صاحب دارد، انجام خواهیم داد و بدانید که در این مسیر تنها نیستید و ما همراه شما هستیم.»

رضا خرم همچنین عنوان کرد: تنها گلوگاهی که به آن می‌توانیم اطمینان داشته باشیم تا سرقت‌های آثار فرهنگی فیلتر ‌شود و در مقابل چنین کارهایی بایستد همین وزارت ارشاد است. تاکنون کسی نتوانسته آلبوم غیرقانونی (بدون اجازه صاحب اثر) منتشر کند چون در ارشاد باید مجوزهای لازم را در این باره دریافت کند. یعنی من تاکنون موردی ندیده‌ام که آلبوم یا قطعه‌ای بدون رضایت صاحبان اثر مجوز انتشار از وزارت ارشاد بگیرد.

وی پیش‌تر متنی را در اختیار ایلنا قرار داده که طی آن، او و خانواده‌اش به روند سرقت‌های آثار پدرش توسط برخی از اهالی موسیقی اعتراض کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: هر چند گرفتن رضایت صاحبان اثر برای اجرای آثار در کنسرت‌ها نیز امری قانونی محسوب می‌شود اما ما (خانواده زنده‌یاد همایون خرم) به دنبال این نبوده‌ و نیستیم که برای اجرای آثار پدرم در کنسرت‌ها نیز همان روال قانونی مربوط به آلبوم صورت بگیرد و اصلا هم قصد نداریم چنین سخت‌گیری‌هایی انجام دهیم. اگر ما امروز به دنبال این موضوع در بحث آثار ضبط شده افتاده‌ایم به دلیل حجم زیاد کارهای نازل و بدی است که از آثار پدرم ضبط می‌شود؛ وگرنه در زمینه کنسرت هیچ مشکلی نداریم و جلوی خود من هم آثار پدرم را اجرا کرده‌اند که حتی خوشحال هم شده‌ام و تشویق هم کرده‌ام. رضا خرم همچنین عنوان کرد: خواهش می‌کنم آهنگ‌های پدرم را آنگونه که هست اجرا کنند و براساس سلیقه خودشان آثار را تغییر ندهند. متاسفانه در این زمینه فضای مجازی به‌طور کامل از کنترل همه خارج شده است؛ البته گفته‌اند اگر چنین موردی را در فضای مجازی گزارش بدهید ما جلوی ادامه فعالیت‌شان را خواهیم گرفت و کسی که به حقوق شما تعدی کرده است به او اجازه کنسرت نخواهیم داد.

روزنامه اعتماد: خانواده خرم طی روزهای گذشته نامه‌ای را در واکنش به سرقت آثار زنده‌یاد همایون خرم منتشر کردند که دفتر موسیقی قول پیگیری این مساله را به آنها داده است. هرچند به نظر می‌رسد دامنه این پیگیری‌ها سازمان‌هایی که نیاز به مجوز ارشاد ندارند را دربرنخواهد گرفت.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *