کره شمالی به دنبال خلع سلاح کامل است – افزایش لایک اینستا

خبرگزاری تسنیم: به نقل از رویترز، مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی امروز پنجشنبه در سخنانی تاکید کرد: کره شمالی تمایل خود را برای خلع سلاح کامل شبه جزیره کره اعلام کرده و به دنبال تعیین شروطی مثل خروج کامل نظامیان آمریکایی از کره جنوبی نیست
خبرگزاری تسنیم: به نقل از رویترز، مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی امروز پنجشنبه در سخنانی تاکید کرد: کره شمالی تمایل خود را برای خلع سلاح کامل شبه جزیره کره اعلام کرده و به دنبال تعیین شروطی مثل خروج کامل نظامیان آمریکایی از کره جنوبی نیست.

رئیس جمهور کره جنوبی اظهار داشت: اگر خلع سلاح صورت گیرد، ما دستیابی به یک توافق صلح را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد، یا حتی کمک های بین المللی برای اقتصاد کره شمالی.

پمپئو عالی ترین مقام رسمی آمریکایی است که با رهبر کره شمالی دیدار داشته و این مساله نشانگر عزم ترامپ برای تبدیل شدن به نخستین رئیس جمهور آمریکا است که تاکنون با یک رهبر کره شمالی دیدار کرده است.

رئیس جمهور کره جنوبی افزود: توافقنامه های مربوط به عادی سازی روابط بین دو کره و آمریکا نباید از طریق نشست های برنامه ریزی شده بین کره شمالی و کره جنوبی و بین کره شمالی و ایالات متحده دشوار و سخت باشد، این نشست ها با هدف مهار برنامه های هسته ای و موشکی پیونگ یانگ خواهد بود.

“مون” در جمع خبرنگاران گفت: کره شمالی عزم و تمایل خود را برای خلع سلاح کامل اعلام کرده است. آنها به دنبال قراردادن پیش شرط هایی نیستند که مورد قبول آمریکا نباشد، مثل خروج نظامیان آمریکایی از کره جنوبی. همه آن چیزی که کره شمالی انتظار دارد، پایان سیاست های خصمانه علیه کره شمالی و تضمین امنیت است.

این در شرایطی است که مقام های آمریکایی سفر پمپئو به کره شمالی را تایید کرده و او دیداری مخفیانه با رهبر این کشور داشته است. این سفر در شرایطی انجام شده است که ترامپ و کیم جونگ اون قرار است اواخر ماه می یا اوایل ژوئن دیدار کنند.

یک مقام ارشد دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی پیش از این تاکید کرد: ما در حال بررسی احتمال تغییر وضعیت نظامی شبه جزیره کره به یک رژیم صلح هستیم. می خواهیم مذاکرات بین رهبران دو کشور شامل پایان یافتن اقدامات خصمانه بین شمال و جنوب شود.

کره شمالی پیش از این اعلام کرده است که خلع سلاح را به شرطی مد نظر قرار می دهد که آمریکا نیروهای نظامی اش را از کره جنوبی خارج کند.

کره شمالی از برنامه های تسلیحاتی اش دفاع کرده است، این برنامه ها مغایر با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است. آمریکا بیش از 28500 نظامی در کره جنوبی مستقر کرده است که میراث جنگ دو کره در سال های 1950 تا 1953 میلادی است.

وی در عین حال افزود: نشست با رهبر کره شمالی محدودیت ها و موانع زیادی دارد و به همین دلیل دو کره نمی توانند به طور مجزا از نشست آمریکا و کره شمالی به پیشرفت چشمگیری دست یابند و نمی توانند بر سر لغو تحریم های بین المللی نیز به یک توافقنامه برسند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *